HIFU, geleneksel facelifting uygulamaları yerine cerrahi olmayan kozmetik kırışıklık giderme yöntemidir. Ulteraü Ulterapi, Ultralift, Hi-Fu Ultralifting gibi isimleri mevcuttur.

HIFU NEDİR?

Hifu (Odaklı Ultrason) ; 20’li yaşlardan itibaren bozulmaya başlayan cilt yapısı, kollagen – elastin gibi temel elemanları azalan, zayıflayan, bağ dokusundaki değişiklikler sonucu sarkan, kırışan cilt ve cilt altı dokuları toparlayan, iyileşme süreci olmayan, uygulama sonrası işe ve sosyal hayata hemen dönülebilen ultrasonik bir yöntemdir. Hi fu ile bu etkiler uygulama sonrasında yaklaşık 2-3 ayda oturmaktadır. Kısaca hi fu yöntemi sayesinde uygulamanın yapıldığı andan itibaren başlayan ve takip eden 2-3 aya yayılan cildi geren ve gençleştiren bir iyileşme süreci başlamaktadır. Hi fu  ile yüz germe ve yüz gençleştirme etkileri bu sürenin sonunda oturmakta, fizyolojik yaşlanma süreci bu yerleşmiş iyi görüntü üzerinden devam etmektedir.

Günümüzde derideki bu yaşlanma bulgularını yok etmek için pek çok işlem ve ürün uygulaması mevcuttur. Derideki sarkma ve yaşlanma etkilerine yönelik en etkili yöntemler arasında cerrahi hala üst sıralarda sayılmaktadır. Ancak pek çok kişi cerrahinin risklerini göze alamadığı için veya yapılacak girişimsel işlemler sonrası sosyal hayatın bir süreliğine etkilenmesi sebebiyle yaşlanmış bir cilt ile yaşamayı tercih etmekteydiler.

Artık, tüm bu işlemleri ve sonrasını göze alamayan kişiler için de bir çare mevcut: ULTRA LIFTING sistem. Bu sistem ile derideki yaşlanma süreci bir süreliğine durdurulmakta, oluşan yaşlanma bulguları ortadan kaldırılmakta, deride sıkılaşma ve gerilme etkisi yaratılmaktadır. Bu ameliyatsız yüz germe işlemi uygulaması anestezi gerektirmeden, ultrasound başlık cilde değdirilerek yapılmaktadır. Odaklanmış ses dalgaları kullanılarak cildin, 1.5 – 3.0 – 4.5 – 8.0 – 13.0 mm gibi istenilen derinlikteki noktalarında ve diğer yöntemlerle ulaşılamayacak derinliklerde, kontrollü küçük ısı noktaları oluşturularak cildin gerginliğini sağlayan yapılar (kollajen ve elastin) tekrar yapılanmaları için tetiklenmektedir. Cihazın monitöründen cilt – cilt altı ve derin dokular izlenmekte, seçilen bölgelerde, ayarlanan derinliklere akustik (ses dalgaları) enerji gönderilmekte, bu enerji ile cilt altında düz bir hat üzerinde yaklaşık 1 mm aralıklarla küçük ısı hasarları oluşturulmaktadır. Tek seans olarak uygulanan bu yöntemle ortalama 3 aylık bir süreçte, cildin kendini her geçen gün artarak yenileme, sıkılaşma etkisi cerrahiye gerek kalmadan sağlanmaktadır.

Isı normalde o kadar yüksektir ki (65 °C – 70 °C) uygulama anında ısıdan dolayı ciltte bir gerilme ve daralma etkisi hemen gözle görülür. Esas sonuç cilt altında hasarlanmış olan dokunun iyileşmeye başlamasından sonra görülmektedir buda takribi 3 aydır. Basit bir dille ısınan et daralır ve sıkılaşır. İyileşmeye başlayan ciltte bağ dokunun yenilenmesi daha sıkı bir görünüme yol açar. Ancak sonuçlar kişiye göre değişmektedir. Çünkü herkesin iyileşme süresi, fibroz ve bağ dokusu eşit değildir iyileşmesi de farklılık gösterir.

Yüz gençleştirme amacıyla tüm yüz uygulaması yapılabildiği gibi ihtiyaca göre alın ve göz çevresi kırışıkları, düşük kaşlar, yanak, çene bölgesindeki sarkmalar ve vücut sarkmaları için de uygulanabilmektedir. Uygulama her mevsimde yapılabildiği gibi, istenildiğinde bölgesel uygulama tekrarları da yapılabilmektedir.

Hifu  tedavileri uygulamasının sarkan dokuları toparlamada bu kadar başarılı olmasının nedeni, pek çok yöntemde inilemeyen doku derinliklerine inebilmesi ve bu bölgelerin ultrasonik ekranda görüntülenerek tesadüfi değil, tamamen bilinçli bir uygulama yapmasına olanak tanımasıdır. Hem derin dokulara uygulama yapabilmesi, hem de bu bölgeleri ultrason ile ekranda görüntüleyebilmesi, Hi Fu yu , benzeri amaçlar için kullanılabilen lazer ve radyofrekans yöntemlerinden ayırmaktadır.

İşlemin en güzel tarafı ise cerrahi gerektirmeyen bir yöntem olması nedeni ile, uygulamanın ardından kişinin günlük aktivitelerine hemen dönebilmesidir.

AĞRI VEYA ACI YOKTUR: KIZARIKLIK VE KABUKLANMA YAPMAZ, AYNI GÜN NORMAL HAYATA DÖNÜLÜR.”

 

BAŞLIKLAR

DS-1.5 mm : 10 MHz frekansında yüksek hassasiyetli fokus ultrason enerjisini 1.5 mm’lik derinliğe iletir. İnce epidermis dokularını aktive etmede kullanılır.

DS-3.0 mm: 8 MHz frekansında yüksek hassasiyetli fokus ultrason enerjisini 3.0 mm’lik derinliğe ve dolayısıyla dermise iletimini sağlar. Cilt kaldırma işleminde kullanılır. Pore ve kolajenler üzerinde etkilidir.

DS-4.5 mm: 4 MHz frekansında yüksek hassasiyetli fokus ultrason enerjisini 4.5 mm’lik derinliğe ve dolayısıyla subcutan (deri altı) dokusuna kadar iletir. SMAS tabakasında direkt etkilidir. Yanaklar da kullanılır.

Ameliyatsız yüz germe ve ameliyatsız yüz gençleştirme için ultralifting bazen tek başına, bazen de cilt gençleştirmek için kullanılan lazerler ile kombine edilebilmektedir.

Ultrasonik veya Ameliyatsız Yüz Germe (Ultrason tedavileri) Nedir?

Ultrasound teknolojisi ile cildin derinliklerine akustik enerji gönderilerek, cilde herhangi bir hasar vermeden cilt altının ısıtılması sayesinde ciltte sıkılaşma ve gerginlik sağlayan, kollagen üretimini arttıran bir yöntemdir.

Ultrason teknolojisi cildin alt katmanlarındaki taşıyıcı dokularda odaklanmış ses dalgaları kullanılarak kollajen üretiminin uyarılması yolu ile ciltte sıkılaşma ve gerginlik sağlayan bir tedavi yöntemidir.

.

Ultrason tedavileri Nasıl Uygulanıyor?

Ultrasonik yüz ve boyun gençleştirme sırasında ultrason dalgalarını taşıyan uygulama başlığı cilde temas ettirilerek cilt ve cildin alt katmanları monitörde görüntülenir. Belirlenen uygulama alanlarında, cildin 1,5 mm, 3 mm ve 4,5 mm altına odaklanmış ses dalgaları ile bu bölgelerde kollajen üretimini uyaran ısı hasarları oluşturulur ve yeni kollajen yapımı uyarılarak güçlü bir sıkılaşma etkisi meydana gelir. Bu işlem sırasında cilt yüzeyi uygulamadan etkilenmez.

Ultrason İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

Ulthera- Ultralift süresi uygulama yapılan bölgeye göre değişmekte olup sadece göz çevresine yapılan uygulama 15-20 dakika sürerken tüm yüz ve boyuna yapılan uygulama 1 saat kadar sürmektedir. Ultherapi ile istenen sonuca ulaşmak için tek seans yeterlidir.

Ultrason tedavileri Hangi Bölgelerde Etkili Oluyor?

Ulthera ile ameliyatsız yüz gençleştirme, yüz cildi ve “jaw line” diye tabir edilen çene çizgisinde sarkmaları olan hastalarda yanaklara, gıdı bölgesindeki sarkmayı düzeltmek amacıyla boyuna, kaş kaldırmak amacıyla kaş-alın bölgesine, göz dış ve alt kısmındaki kırışıklıkları azaltmak amacı ile göz çevresine, dekolte bölgesindeki kırışıklıkları düzeltmek amacıyla dekolteye uygulanmaktadır.

Uygulama Sırasında Ne Hissedeceğim?

Uygulama sırasında hissedilenler kişiden kişiye farklılık gösterse de, hastalar hissettikleri acıyı anlık “iğne batması” ya da “elektriklenme” olarak tanımlamaktalar. Hastaların tercihine bağlı olarak bölgesel anestezi veya sedasyon uygulaması ile ağrı hissini tamamen engellemek mümkündür olabilmektedir.

Uygulama Sonrasında Neler Beklemeliyim?

Uygulamanın ardından kişi günlük aktivitelerine hemen dönebilir. Dikkat edilmesi gereken herhangi bir durum bulunmamaktadır. Ultherapy sonrasında ciltte yanık, leke, herhangi bir yan etki oluşmaz. Bazı kişilerde hafif kızarıklıklar oluşsa da bu durum birkaç saat sonra normale dönmektedir.

Ultrason tedavileri Yaz Aylarında Uygulanabilir mi?

Ulthera- Ultralift işlemi sırasında cildin yüzeyinde herhangi bir etki oluşmadığı için bu tedavi yöntemi diğer pek çok estetik amaçlı müdahaleden farklı olarak yaz aylarında da güvenle uygulanabilmektedir.

Ultrasonik Yüz Gençleştirmenin Diğer Ameliyatsız Yüz Gençleştirme İşlemlerinden Farkı Nedir?

Ultrason tedavileri, odaklanmış ultrason teknolojisini kullanan ve cerrahi müdahale olmadan derin dokular üzerinde etki sağlayan tek yöntemdir. Ultherapy ile ciltte sadece tek bir uygulama ile etkili ve memnuniyet verici sonuçlara ulaşmak mümkün olmaktadır.
Cildin sıkılaşması cilt yüzeyine uygulanacak işlemler ile sağlanamaz. Alt katmanlara ulaşabilmek ve odaklı uygulama yapabilmek için işlem sırasında etki oluşturulacak cilt katmanlarını görüntülemek çok önemlidir. Bu hassas uygulamayı benzer amaçlı diğer teknolojilerle elde etmek mümkün değildir. Uygulamanın hedefi, yüz germe ameliyatları sırasında kesilerek çıkartılan tabakayı ameliyatsız bir şekilde küçültmek ve yeni kollajen üretimi tetikleyerek cildin gerginleşmesini sağlamaktır.

Ultrason tedavileri Güvenli Bir Yöntem Midir?

Ultrason enerjisi tıpta 50 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır ve klinik denemelerle herhangi bir yan etkisi olmadığını ispatlamıştır.

Ultrason tedavileri’nin Sonuçlarını Ne Zaman Görebilirim?

Tek bir uygulama ardından rejenerasyon süreci hemen başlar, ilk anda bile hafif bir gerilme etkisi görülmektedir. Cilt uygulama sonrası her geçen gün daha iyi görünmeye başlar, 1 hafta sonrasında cildinizi daha iyi hissedersiniz, 1 ay sonra etkiler görünür hale gelir, 3 ayın sonunda istenen sonuç gözlenmeye başlar. Tam sonuç alınması ise 6 ay sürmektedir. Ultherapy ciltte kollajen üretimini uyardığı için elde edilen sonuç uzun süreli kalıcı olmaktadır.

Ulthera – Ultralift İçin Uygun Bir Aday Mıyım?

Yüz ve boyun cildinde gevşeme veya sarkma olan tüm kişiler Ultherapy için uygun adaylardır. Özellikle 30-65 yaş arasında ciltte kollajen kaybı ve gevşeme giderek artan oranda izlendiği için bu yaş grubunda daha başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Yüzünde aktif cilt enfeksiyonu olan, vücudunda elektronik cihaz veya metal stent bulunan, otoimmün hastalık, diyabet ve epilepsi hastalığı olanlar, ayrıca çocuklar ve hamileler dışında cildinde gevşeme veya sarkma olan tüm kişiler Hifu için uygun adaylardır.