Meme Büyütme

Günümüzde kadınların en çok önem verdiği estetik operasyonların başında meme büyütme operasyonları gelmektedir. Kadınlarda cinselliğin en önemli temsilcilerinden olan meme bölgesi, kadınlar için öz güven oluşturan bölgelerden bir tanesi olarak görülmektedir. Bu nedenle küçük göğüslere sahip olan kadınlar psikolojik olarak kendilerini kötü hissetmekte, öz güven eksikliği nedeniyle ilişkilerinde bir takım problemler yaşamaktadır. Bunun yanında sadece bu açıdan düşünülmemesi gereken meme büyütme operasyonlar, kişinin kendini beğenmesi noktasında da karşımıza çıkabilir. Aynaya baktığında orantılı bir vücut görmek hemen hemen bütün kadınların hayalidir. Bu hayalin gerçekleşmesi için de küçük göğüslerden kurtulmak, başka bir deyişle meme büyütme operasyonu yaptırmak gerekmektedir. Meme onarımı da diyebileceğimiz bu durum için meme dokusunun altına silikon ve protez malzemeler yerleştirilerek göğüs bölgesinde dolgunluk ortaya çıkarılır. Bu da kişilerin psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmelerine, öz güvenlerinin yerine gelmesine ve ilişkilerinde daha güzel günler geçirmelerine sebep olacaktır.

Memelerde yaşanan bozulmalar veya genetik olarak gelen şekil bozuklukları estetik operasyonlarla kolayca düzeltilmektedir. Özellikle meme kanseri olan hastalar için de meme onarımı son derece garanti tedavi yöntemlerinden bir olmaktadır. Bilindiği üzere meme kanseri sonrasında memelerde belirgin bir bozulma ortaya çıkabilir. Hatta bu bozulma haricinde kanserli memenin alınması bile ihtimaller dahilinde olabilir. Bu nedenle meme kanseri hastalığına yakalanan kişilerin de tedavi sonrasında estetik operasyon geçirme imkanları bulunmaktadır. Meme hacmi omuz genişliği ve göğüs çevresi esas alınarak belirlenmelidir. Vücudumuz tam anlamıyla bir bütünlük içindedir ve herhangi bir estetik operasyonla bu bütünlüğü ortadan kaldırmak kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle göğüs hacminin belirlenmesi noktasında sadece omuz genişliği ve göğüs çevresi esas alınmamaktadır. Bunun yanında bel ve kalça ölçümü de büyük rol oynamaktadır. Orantılı bir vücuda sahip olmak demek, vücudun tam anlamıyla bütünlük sağlaması, dışarıdan bakan kişiler için bütün bir mükemmeliyet görülmesi anlamına gelmektedir. Bel, kalça, omuz ve göğüs arasındaki farklar çok belirgin şekilde olduğu takdirde küçük göğüslü kadınlar için meme büyütme estetiği yapılmalıdır. Bu sayede estetik bir görünüm sağlamayan meme bölgesi çok güzel bir görünüme kavuşacaktır. Sadece bu nedenlerle değil, memelerde bulunan asimetrik durumun düzeltilmesi için de meme estetiği operasyonu gerekmektedir.

Meme büyütme estetiğinin amacı nedir?

Günümüzde genellikle küçük memelere sahip olan kadınlar psikolojik açıdan kendilerini bir nevi eksik hissetmektedirler. Bu nedenle meme büyütme operasyonuyla göğüs büyütme yoluna gitmektedirler. Meme büyütme operasyonunun amacı memelerdeki dolgunluğun arttırılması, buna paralel olarak kişinin günlük hayatta ve ilişkisinde öz güvenini artması, vücudun bütünlük arz eden görünümünün dengelenmesi olarak söylenebilir. Bu amaçlarla meme büyütme estetiği yapılmaktadır.

Meme büyütme estetiği ne zaman tercih edilmelidir?

Meme büyütme operasyonları memelerinde ciddi oranda sarkma meydana gelen kadınlar için uygun görülmemektedir. Uygun görülmemesinin temel nedeni sarkma meydana geldiğinden dolayı memelerin dikleştirilmesi gerektiğinden dolayıdır. Bunun da çözüm yolu meme dikleştirme operasyonunun meme büyütme operasyonuyla birlikte yürütülmesidir. İki operasyon eş zamanlı, bir operasyon sonrasında anında diğer operasyona geçilmesi şeklinde yapılacağı gibi, farklı zamanlarda da uygulanabilir.

Meme büyütme estetiği herkes için uygun mudur?

Kadınların en çok tercih ettiği estetik operasyonların başında gelen meme büyütme operasyonu için herkes uygun mudur sorusu sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bunun cevabı ise kendi isteği doğrultusunda reşit her birey meme büyütme operasyonu için uygun olabilir. Fakat uygun olabilmek için uzman doktorun testlerinde bir takım sorunlar olmamalı ve operasyon için yeterli olmanız gerekmektedir. Bunlardan bazılarını söylemek gerekirse, ameliyat olacak kişinin sağlık durumu uygun olmalıdır ve gerçekçi beklentilerle ameliyat masasına oturmalıdır. Göğüslerdeki gelişme tam anlamıyla son noktaya gelmiş olmalıdır. Bu konuyu etken olarak göstermedeki neden daha büyümenin devam ettiği kişilerin de meme büyütme operasyonu olmak istemesi olarak söyleyebiliriz. Bunların dışında memelerin görünümünden rahatsız olunması, meme bölgesinde özellikle doğum sonrası görülen kilo kaybı, şekil ve büyüklük olarak asimetrik görünmesi etkenlerden bazılarıdır diyebiliriz. Bu tür etkenlerin bir hastada toplanması ya da birkaçının bulunması halinde hastanın kendi isteğiyle meme büyütme operasyonu olabilme şansı vardır.

Meme büyütme estetiğinden önce bilinmesi gerekenler nedir?

Memelerindeki küçüklük nedeniyle meme büyütme operasyonu geçirmek isteyen kişilerin estetik operasyon öncesinde bazı konularda aydınlatılması gerekmektedir. Hastalar meme protezi konulmadan önce uzman doktor tarafından ultrafsonografi ve mamografi tetkiklerini yaptırmak durumundadır. Bu testlerin sonrasında hasta operasyona uygunsa tedaviye geçilmektedir. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi meme büyütme operasyonunda da bir takım riskler bulunmaktadır. Özellikle operasyon sonrasında meme bölgesinde ödem oluşması ve ağrı durumunun çok yüksek miktarda görülmesi normal olabilir. Bu nedenle bu tür etkilere maruz kalan kişilerin ağrı ve ödem oluşumunun cerrahi işlem neticesinde oluştuğunun bilincinde olup, geçici olacağını bilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında kanama ve enfeksiyon oluşma şansı çok alt seviyelerdedir. Bazı kişilerde de nadir olarak görülse de meme bölgesinde hissizleşme ve uyuşukluk hissedilebilir. Fakat ağrı ve ödem oluşumunda olduğu gibi bunlar da geçici olacaktır. Tüm bunların yanında meme protezinin takılmasından sonra kapsül çevresinde genişleme olabilir. Bu durum da kalınlaşma sorununu ortaya çıkaracaktır. Kalınlaşma neticesinde memede asimetri gibi durumlar ortaya çıkabilir, bu da ek bir operasyonla anında düzeltilmektedir.

Meme büyütme estetiği nasıl yapılır?

Meme büyütme operasyonu temel açıdan üç farklı teknikle yapılmaktadır. Bu tekniklerden birincisi yağ enjeksiyonu ile meme büyütme operasyonudur. Yağ enjeksiyonu sayesinde protez kullanmadan meme dokusuna yağ nakli yapılır. Bu teknikte kullanılan doku hastanın kendi dokusu olacağından gayet iyi bir tedavi yöntemidir. Fakat bu yöntem her hastada uygun olmayabilir. Bir diğer teknik de doğal meme büyütme dediğimiz operasyondur. Bu operasyonda meme silikonları kullanılır ve meme büyütme işlemi silikonlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bir diğer operasyon tekniği ise koltuk altı bölgesinden meme büyütme operasyonudur. Bu teknik sayesinde silikon jel koltuk altı bölgesinden açılan ufak çaplı bir kesi sayesinde bölgeye yerleştirilmektedir. Bu operasyon sayesinde koltuk altı bölgesinden yapılan kesi işlemi sonrasında göğüslerde herhangi bir iz kalma durumu bulunmamaktadır.

Meme büyütme estetiğinde kullanılan silikonun zararı var mı?

Bu operasyon öncesinde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de bu noktada ortaya çıkmaktadır. Meme büyütme operasyonlarında kullanılan silikonların vücuda herhangi zararı bulunmayacaktır. Tıp dünyasında bilimsel olarak yapılan incelemeler sonrasında silikonun vücutta hiçbir hastalığa yol açmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle meme büyütme operasyonu öncesinde merak ettiğiniz soruların başında gelen bu konu hakkında içiniz rahat olabilir.


Meme büyütme estetiğinde iz kalır mı?

Estetik olsun veya olmasın cerrahi her işlem sonrasında iz kalma durumu bulunmaktadır. Meme büyütme operasyonlarında da genel anlamda iz kalma şansı vardır. Bunun nedeni olarak ameliyat sırasında vücutta kesi işlemi yapılması diyebiliriz. Bu nedenle yapılan kesi işlemi sonrasında iz kalma durumu görülebilir. Fakat bu görüntünün çok az seviyelerde olması için büyük gelişmeler sağlanmıştır. Ameliyat sonrasında dikiş işlemi yapılırken dikiş görünmeyen bir bölgeye kaydırılır. Bu da iz kalması halinde estetik görünümü bozmaması anlamına gelmektedir.

Meme büyütme estetiği sonrasında yaşananlar nelerdir?

Ameliyat sonrasında uzman doktorunuzun belirlediği takvim dahilinde gerekli uyarıları dikkate almanız operasyonun başarısı için büyük önem taşımaktadır. Operasyon sonrasında yaşanabilecek olan ağrı durumlarında gerekli ilaçların doktorunuz tarafından verildiğinin bilincinde olup bunları kullanmanız, herhangi bir olumsuz durumda da operasyonu yapan doktoru hemen bilgilendirmeniz yapacağınız işlemlerin başında gelmektedir. Bu nedenle operasyon sonrasındaki tavsiyeleri dikkatle yerine getirmeli, vücudu yoracak hareketlerden sakınmalısınız. Gerekli tedbirleri aldığınız takdirde tecrübeli bir doktorun elinden yapılacak olan estetik operasyon son derece başarılı sonuçlar doğuracaktır. Bu da psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak ve öz güven noktasında büyük ilerleme kaydetmenize yardımcı olacaktır.

Meme büyütme estetiği sonrasında memede hissizlik oluşur mu?

Günümüz teknolojisiyle birlikte hayatımıza giren tekniklerden koltuk altı bölgesinden yapılan meme büyütme operasyonu sonrasında memede hissizlik oluşma şansı çok düşük seviyelere gelmiştir. Bunun yanında meme altı çizgisinden yapılan operasyon sonrasında da memede hissizlik görülmemektedir. Bu iki teknik dışında meme başı bölgesinde yapılan operasyonlar memede hissizlik oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle meme büyütme operasyonunda kullanılacak teknik çok önemli bir noktada karşımıza çıkmaktadır. Yapılacak operasyon çeşidi uzman doktor tarafından iyi belirlenmeli ve memede hissizlik oluşumun yanı sıra diğer birçok komplikasyon ortadan kaldırılmalıdır.

Meme Küçültme

Günümüzde birçok kadının ortak sorunu olarak gündeme gelen büyük göğüslere sahip olma olgusu meme küçültme operasyonları sayesinde artık çok rahat bir şekilde çözülmektedir. Meme büyüklüğü sadece kadınlarda değil, erkeklerde de görülen bir durumdur. Bu nedenle sadece kadınlar üzerinden değerlendirme yapmak sağlıklı olmayacaktır. Meme büyüklüğünün bir takım nedenleri vardır. Bu nedenlerden en önemlisi bölgesel yağlanma dediğimiz yağ hücrelerinin meme bölgesinde aşırı şekilde genişlemesidir. Bunun yanında cilt fazlalığı yani meme dokusunun genişlemesi de meme büyüklüğünün başlıca sebepleri arasındadır. Büyük göğüslere sahip olmak birçok kadının hayali olsa da, vücut dengesi açısından oldukça büyük bir göğüse sahip olan kadınlar hem ruhsal, hem de fiziksel açıdan kendilerini sağlıklı hissedememektedir. Bu nedenle büyük memelerden kurtulmanın tek yolu meme küçültme operasyonudur.

Memelerde yaşanan büyüklük sorunu omurga ve sırt bölgesinde ağrılara neden olurken, omuz bölgesinde de ağrı yapabilmektedir. Bunun dışında kamburluk nedeni olarak da göğüs büyümesi etkenler arasında olmaktadır. Sadece bu nedenlerle değil, günlük hayattaki bazı aktiviteleri zorlaması, kıyafet seçiminde ortaya çıkardığı zorluklar nedeniyle kadınlarda büyük sorunlardan bir tanesi olarak bilinmekte ve görülmektedir. Bu sorunun çözüm yolu ise meme küçültme estetiğidir. Meme küçültme estetiği sayesinde vücuda orantılı göğüslere kavuşma şansınız bulunmaktadır.

Meme küçültme kararı nasıl alınmalıdır?

Bu karar alınmadan önce uzman bir doktora danışmak gerekmektedir. Alanında uzman doktorunuzun yapacağı testler ve alacağı ölçüler doğrultusunda memelerde büyüklük olup olmadığı, vücudun oranına göre ne derece büyük olduğu belirlenecektir. Yapılan testler ve ölçümler sonrasında estetik operasyon yapılacaksa, meme başı ve meme ucundaki koyu bölge yukarıya doğru kayacaktır. Bu nedenle hem doktor seçimi, hem de operasyon kararı dikkatle verilmelidir. Doktorun iyi olması demek operasyonun son derece başarılı bir şekilde yapılması demektir. Bu da kadınların psikolojik açıdan kendilerini daha iyi hissetmelerine imkan sağlayan tedavi yöntemlerinin başında gelen meme küçültme operasyonunun başarı şansını arttıran etkenlerdendir.

Meme küçültme estetiği ne zaman yapılabilir?

Bu operasyonu olmak için kişiler kendi kararlarını kendileri vermelidir. Özellikle kadınlarda görülen fakat erkeklerde de çokça karşımıza çıkan meme büyümesi sorunu bazı kriterlere bağlı olarak uygulanmaktadır. Bunlardan birkaçından bahsetmek gerekirse, meme küçültme operasyonu yaptıracak kişinin fiziksel olarak sağlıklı olması gerekmektedir. Küçültme operasyonuyla ilgili gerçekçi taleplere sahip olmalıdır. Meme büyüklüğü kişide psikolojik bir hasar bırakmalıdır. Memeler sırt, boyun ve omuz bölgesinde ağrı yapmalıdır. Ciltte ve çevre dokularda irritasyon meydana gelmelidir. Bunların dışında günlük hayatta çekince oluşturan durumlar görünüyorsa, misal memelerin büyüklüğünün kıyafetlerle gizlenmeye çalışılması meme küçültme operasyonunun gerekli olduğunun belirtileri arasındadır. Bunların yanı sıra meme küçültme operasyonu olmak isteyen kadınların alerjileri, sigara kullanımı, ailesinden gelen kalıtsal hastalıklar ve bunun gibi birçok etkenin test edilmesi, değerlendirilmesi gerekmektedir. Değerlendirmeler yapıldıktan sonra uygun görüldüğü takdirde uzman doktor tarafından meme küçültme operasyonu yapılacaktır.

Meme küçültme estetiğinde neler yapılır?

Bu operasyon esnasında meme dokusunda bulunan fazlalıklar, ciltteki sarkmalar düzeltildiği gibi, yağ dokusunda da küçültme sağlanmaktadır. Meme ucu bölgesindeki koyu renkte bulunan ve areola dediğimiz bölüm de küçültülür. Bunun nedeni orantılı bir şekilde küçültme işleminin gerçekleştirilecek olmasıdır. Bu sayede meme bir bütünlük arz edebileceği gibi, asimetrik memeleri bulunan kişilerin de göğüslerinin simetrik hale getirilme imkanı bulunmaktadır. Bu nedenle meme küçültme operasyonu komplike ve teknolojik bir operasyon olmasının yanı sıra, meme bölgesiyle alakalı bütün soruları yanıtlayan tedavi türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Meme küçültme estetiğinde kullanılan teknikler nedir?

Meme bölgesinde aşırı büyüme görülen kişilerde kullanılan meme küçültme teknikleri sayesinde kadınlar psikolojik açıdan kendilerini daha rahat hissetmektedir. Bunun yanı sıra öz güvenleri tekrar yerine gelmekte ve ilişkilerinde daha başarılı sonuçlar almaktadırlar. Bu nedenle meme küçültme operasyonunda kullanılacak olan tekniklerin belirlenmesi aşamasında bir takım testler devreye girmektedir. Bu testler sonrasında da kullanılacak tekniğin hangisi olacağı yönünde uzman doktorun kararı beklenmektedir. Meme küçültme operasyonlarında kullanılan tekniklerden bir tanesi izsiz meme küçültme tekniğidir. Bu teknik meme dokusu diri olan ve memelerde sarkma olmayan kişilerde uygulanabilir. Meme ucundan meme küçültme tekniği ise meme ucu sarkması çok fazla olmayan kadınlarda tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra lolipop şeklinde izle yapılan meme küçültme tekniği ise son dönemlerde oldukça fazla şekilde kullanılan tekniklerin başında gelmektedir. Meme bölgesi aşağıya doğru dik olarak inen lolipop benzeri izlerle fazlalık dokunun çıkarıldığı tekniktir. Bu teknik sayesinde meme küçültme operasyonu otuz santim sarkma olan kişilerde bile uygulanma imkanı bulmuştur. Son olarak ters t şekline yapılan meme küçültme tekniği ise çok sık şekilde kullanılan cerrahi operasyon tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Meme ucu çevresinden aşağıya doğru inen ve meme altında kalacak şekilde ters t yapan kesikler sayesinde meme küçültme işlemi gerçekleştirilir. Büyük boyutlu ve sarkma oranı çok fazla olan hastalarda bu teknik kullanılmaktadır.

Meme küçültme estetiği nasıl yapılır?

Meme boyutları oldukça büyük olan kişilerin psikolojik ve sosyal sorunlar yaşaması sonrasında yaptırmak istediği meme küçültme operasyonları, uzman doktorlar tarafından belirlenen bir takım testler sonrasında yapılmaktadır. Bu testler ve ölçümler neticesinde operasyon yapılmaktadır. Operasyon kararı vermiş bulunan hastalar bütün cerrahi işlemler öncesinde olduğu gibi bir takım kısıtlamalar, önerileri dikkate almalıdır. Bu öneriler dikkate alındığı takdirde operasyon sırasında komplikasyon yaşanma riski en aza indirilecektir. Bunun yanı sıra cerrahi operasyonların hepsinde tıbbi kesiler olmaktadır. Bu nedenle operasyon sonrasında kesinin yapıldığı bölgede iz oluşma şansı bulunmaktadır. Bu izler kişinin deri yapısına göre değişmektedir. Ameliyat sonrasında belirgin olarak görülen izler gün geçtikçe ortadan kaybolacak ve neredeyse gözle görülemeyecek seviyeye gelecektir. Bu da kişinin psikolojik açıdan kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Yağ hücreleri temelinde oluşan meme büyümeleri ise liposuction tekniğiyle iz kalmadan da küçültme operasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tekniklerin hangisi olacağına ise uzman doktorunuzun yapacağı testler sonrasında karar verilecektir.

Meme küçültme estetiği sonrasında

Meme küçültme operasyonları doktorun tecrübesine ve alanındaki bilgisinin ne derece kuvvetli olduğuna göre değişebilen başarı oranlarına sahiptir. Fakat günümüzde büyük kliniklerde görev yapan doktorların hemen hemen hepsi alanında uzman ve tecrübeli kişilerden oluşmaktadır. Yine de araştırmalarınız neticesinde size en iyi sonuçları verecek doktoru bulmanız, çevrenizden bu konuda yardım istemeniz ve bilgi almanız yerinde olacaktır. Sonuç olarak bu operasyon sonrasında görünümünüz neredeyse büyük oranda değişecektir. Operasyon sonrasında kol hareketlerinde belirli kısıtlamalar olabilir ve meydana gelecek olan ağrı en alt seviyede görülmektedir. Ameliyatın hemen ertesinde kişilere sargı sarılır veya sütyen giydirilir. Doktorun vereceği tavsiyelere uyduğunuz takdirde hastanede bir ile üç gün arasında misafir olduktan sonra taburcu olabilirsiniz. Taburcu olduktan sonra dikişlerin açılma süresi ortalama yedi gün olmakta, alınma süresi ise on güne yaklaşmaktadır. Operasyon sonrasındaki altı hafta boyunca sporcu sütyeni giymeniz gerekir. Bunun yanında operasyon sonrasında yaşanacak olan morluk ve şişlikler her cerrahi operasyon sonrasında görülen durumlardan bir tanesidir ve geçici olmaktadır.

Meme küçültme estetiği ameliyatının riskleri ve komplikasyonları nedir?

Günümüzde estetik operasyonlar kişiler tarafından çok ciddi operasyonlar olarak görülmemektedir. Genel olarak kişilerin gözünden baktığımızda estetik operasyonlar belirli bir riski bulunmayan ameliyat türü olarak karşımıza çıkar. Fakat her cerrahi operasyonda olduğu gibi estetik operasyonlarda da bir takım komplikasyonlar oluşma riski vardır. Bu komplikasyonlar operasyon sonrasında oluşan yara izi, yaşanabilecek olan enfeksiyon sorunları, meme başında ve hissiyatında duyu kaybı, kanama, memelerde oluşan şekil bozukluğu ve asimetri sorunu, cilt renginin değişmesi ve morarma, potansiyel cilt kayıplarının görülmesi, operasyon sonrasında emzirme konusundan bazı riskler oluşması, memelerde oluşabilecek gerginlik ve sertlik, ağrı ve çeşitli maddelere karşı alerji gelişimi olabilmektedir. Fakat bu komplikasyon türlerinin hepsi ya da bir tanesi bile sizin üzerinizde olacak diye bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle operasyona geçilmeden önce komplikasyonların sizinle paylaşılması tıbbı ahlak gereği gerekli görülmektedir.

Meme küçültme estetiği sonrasında emzirme yapılabilir mi?

Meme küçültme operasyonlarının tekniklerine göre değişen emzirme konusunda yaşanan sorunlar tamamen hastanın kararına bağlıdır. Uzman doktor tarafından belirtilen teknikle operasyon yapıldığı takdirde kişiye bir daha emzirme fonksiyonunu kullanamayacağı belirtilmektedir. Kişi bu durumu kabul eder ve operasyon isterse, ameliyata geçilecektir. Fakat doktor şartlar uygun olursa farklı bir teknik kullanarak kişinin emzirme yetisini kaybetmemesini sağlayabilir. Bu da gerekli testler sonucundan ortaya çıkacak olan bilgilerden bir tanesidir.