Günümüzde kadınların en çok önem verdiği konuların başında göğüslerinin güzel görünmesi gelmektedir. Bu nedenle sarkık, dolgun olmayan veya çok büyük memelere sahip kadınlar meme estetiğine yönelmektedir. Meme dikleştirme operasyonları da meme estetiği alanının bir parçası olarak karşımıza çıkar. Bu operasyon sayesinde kişinin beden ölçülerine uygun ve oldukça estetik görünümlü göğüslere sahip olmak mümkündür. Bu nedenle kadınlar arasında büyük oranda popüler uygulamaların başında gelmektedir. Meme operasyonu olmadan önce memelerin durumu incelenmelidir ve kişinin istediği ölçüler tam olarak netleştirilmelidir. Bu da uzman doktor ve kişi arasındaki etkileşim sayesinde olacaktır. Belirlenen sıkıntıların çözümü ise bir operasyon kadar kolaydır. Meme bölgesinde sarkıklık olması, memelerde asimetri durumuyla karşılaşılması gibi durumlarda uzman doktor gerekli testleri yapacak ve tedavini hangi yönde seyredeceğine karar verecektir. Meme alt çizgisi dikkate alındığında meme ucunun bu çizgi karşısında ne kadar altta olduğu hesaplanmaktadır. Bu hesaplama doktor eşliğinde yapıldığı gibi, kişide belirli meme sorunları varsa doktor tarafından tedaviye geçilecektir.

Memelerde neden sarkma olur?

Kadınların en büyük problemi özellikle yaşlanma sonrasında ortaya çıkan memelerdeki sarkmadır. Kişinin psikolojik olarak kendini kötü hissetmesine sebebiyet veren bu durum, günümüzde birçok kadının ortak problemi olarak görülmektedir. Sarkamın en temel etkeni yaşlılıktır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte hormonal dengenin bozulmasına bağlı olarak meme hücrelerinde, dokularında azalmalar görülebilir. Bu azalmalar sonrasında meme küçülebilir ve sarkma meydana gelebilir. Bazı kadınlarda da meme bölgesinde yaşanan sarkmanın temel nedeni emzirme döneminde yaşanan sorunlardır. Bu sorun süt kanalının dolması ve boşalması olarak gösterilebilir. Birden dolan süt kanalı, boşaldığında ortaya sarkma görüntüsü çıkabilir. Bunun dışında özellikle büyük bir göğüse sahip kişilerde yerçekimi etkisi de göz önüne alınmaktadır. Yazının başında da dediğimiz gibi memelerde sarkma yaşla doğru orantılı olabildiği gibi, genç yaşta da görülebilmektedir. Bu da kişinin genetik faktörleriyle doğru orantılı bir sarkma çeşidi olarak karşımıza çıkar.

Göğüs dikleştirme estetiğinde hangi yöntemler kullanılmaktadır?

Dediğimiz üzere kadınların en büyük problemi olan sarkık göğüslerden kurtulmanın yolu göğüs dikleştirme operasyonundan geçmektedir. Bu operasyon öncesinde kullanılacak teknik uzman doktorun yapacağı testler ve ölçümler sonrasında belirlenecektir. Doktorunuzun yaptığı testler tamamen vücut bütünlüğüyle doğru orantılı olacak ve ölçümler de buna göre ayarlanacaktır. Yapılacak olan teknik ise göğüslerin durumuna göre değişmektedir. Hafif oranda gevşek ve sarkık olan göğüslerde büyüklük uygun olduğu takdirde meme başının çevresinde bulunan halka görünümündeki fazlalık çıkartılır ve meme başı yukarıya çekilir. Bu nedenle meme başının çevresinde operasyon sonrasında halka biçiminde bir iz kalma şansı bulunur. Eğer sarkma az ise dikleştirme operasyonu yapılmadan önce memeleri büyütmek için atatomik silikon protez kullanılır. Orta derecede veya ileri seviyedeki gevşek ve sarkık göğüsler içinse iki farklı işlem yapılabilir. Bu işlemlerden ilki fazlalık derinin halka şeklinde çıkarılmasıdır. Bu durum orta derecedeki sarkamalarda kullanılır. İleri derecedeki sarkmalarda ise meme başında aynı uygulama yapılır ve meme alt bölgeye doğru toparlanır.

Meme dikleştirme estetiğinde iyileşme ne kadar sürer?

Bu operasyon sonrasında meme bölgesinde istenilen görüntüyü hemen yakalamak imkansızdır. Operasyonun ertesinde memelerde şişlik ve şekil bozuklu görülme şansı vardır. Fakat bu durum operasyonun ertesinde gelen günlerde kendiliğinden düzelecek ve memeler istenilen şekilde dik bir hal alacaktır. Ameliyat öncesinde yapılan testler ve ölçümler sonrasında memelerde asimetri belirlendiği takdirde operasyonun zorluk derecesi o kadar artmaktadır. Bu durumda da operasyon uzman doktorun belirleyeceği şekilde yapılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Memelere protez takıldığı takdirde kollarda uyuşukluk ve hareket kısıtlaması meydana gelebilir. Bu da operasyonun doğal bir sonucu olarak karşımıza çıkar ve tamamen geçici bir durumdur. Meme dikleştirme operasyonu sonrasında verilecek olan sütyen ve takılan bandajlar belirli sürelerde kullanılmalıdır. Operasyon sonrasında tam anlamıyla düzelme ise her şeyiyle en az altı ay kadar sürmektedir. Bu esnada doktorunuzun veriği tavsiyelere ve yaptığı uyarılara azami özen göstermeniz operasyonun daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Operasyon sırasında kullanılan dikişler eriyen türden dikişler olduğu için dikişlerin alınmasına ise gerek yoktur.

Meme dikleştirme estetiğinden sonra normal yaşama ne zaman dönülür?

Günümüzde estetik operasyon olmadan önce en çok merak edilen noktalardan bir tanesi de günlük yaşama ne zaman dönülebilir konusunda olmaktadır. İş hayatı, sosyal yaşantı düşünüldüğünde operasyon sonrasında günlük hayata devam etmek çok uzun süreler almamalıdır. Meme dikleştirme estetiğinde de günlük yaşantıya dönme süresi beş ile yedi gün arasında değişmektedir. Fakat ağır işlerde çalışanlar ve özellikle sporcular için en az iki üç ay civarında bekleme süresi gerekmektedir. Bu nedenle operasyonun başarılı olmasını istiyorsanız ağır işlerden uzak durmalı ve ev işlerinde yorucu aktivitelerden kaçınmalısınız. Bunun yanı sıra son derece başarılı geçen operasyonların ertesinde bir takım komplikasyonlar yaşanma şansı da vardır. Genel olarak çok nadir görülse de bu komplikasyonlardan bahsetmeden olmayacaktır.

Meme dikleştirme ameliyatının riskleri nedir?

Bu operasyon kadınların psikolojilerini yerine getirdiği gibi kaybolan öz güvenlerinin de tekrar yerine gelmesini sağlamaktadır. Memeler kadınlarda cinselliğin en güçlü temsilcilerinden bir tanesidir. Bu nedenle memelerinde sarkma meydana gelen kadınlar ilişkilerinde kendilerine olan öz güvenlerini kaybederler. Bu da kişilerin ilişkilerinde bir takım sorunlar yaşamasına sebep olur. Bu noktada karşımıza çıkan meme dikleştirme operasyonu, sarkık göğüslerin dikleştirilmesi operasyonudur. Son derece teknolojik ve sağlıklı şekilde uygulanan bu operasyonun bir takım riskleri de bulunmaktadır. Bu riskler operasyon sırasında ve sonrasında olmak üzere ikiye ayrılabilir. Bunları da kısaca açıklamak yerinde olacaktır.

Memelerde sertlik görülmesi operasyon sonrasında meme bölgesindeki nebde veya yağ nekrozu kaynaklı olabilir. Bu durumu tahmin etmek imkansızdır. Bu nedenle günümüz operasyonları sonrasında çok nadir olarak görülmektedir. Yaraların geç iyileşmesi durumu da operasyon sonrasında olabilecek risklerden bir tanesidir. Hastalarda nadir olarak görülse de yaraların geç iyileşmesi durumu görülen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşan kişilerin pansumanlarına çok dikkat etmesi ve yaraların iyileşmesi için elinden geleni yapması gerekir. Bunun yanı sıra geç iyileşen yaralara sahipseniz uzman doktorunuzun yanına giderek konu hakkında bilgi almak da yapabileceğiniz şeyler arasında gelecektir.

Sadece bu noktalarda değil, meme dikleştirme operasyonu sonrasında başka konularda da bir takım sorunlarla karşılaşılabilir. Bunlardan bir tanesi kadınların en çok önem verdiği emzirme noktasında görülür. Meme dikleştirme operasyonu sonrasında süt kanalları zarar görmediği takdirde emzirme konusunda problem yaşanmayacaktır. Fakat sarkıklık fazla ise yapılacak operasyon sonrasında süt kanalları zarar görebilir. Bu durumda da emzirme noktasında bir takım sorunlarla karşılaşabilir, bu fonksiyonu kaybedebilirsiniz. Tabii ki böyle bir durum riski varsa doktorunuz sizi bilgilendirecek ve görüşünüzü alacaktır. Sizin kararınız doğrultusunda da operasyona geçilecektir. Bunun yanında alerjik olarak komplikasyonlar da görülebilir. Bu tamamen kişilerin vücut refleksi olarak ortaya çıkan durumdur ve operasyon esnasında kullanılan cihazlardan, aletlerden kaynaklanan alerji durumudur. Böyle bir konu yaşandığı takdirde de uzman doktorunuz gerekli tedbirleri alacak ve alerjinin ortadan kaldırılması için her noktada size yardımcı olacaktır.

Meme dikleştirme estetiği neleri düzeltmez?

Bu operasyon sonrasında memelerin büyüklüğü değişmemektedir. Tabii ki ufak çaplı değişikler olsa da temel anlamda göğüslerin dikleştirilmesi operasyonudur. Meme büyütme konusunda başka estetik tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunun yanında memeni ucu yani kahverengi bölgede bir değişiklik olmamaktadır. Bu nedenle operasyondan gerçekçi sonuçlar bekleyerek, memelerin daha dolgun ve dik bir görünüme sahip olması temel beklenti olmalıdır. Eğer küçültme veya büyütme noktasında bir takım beklentileriniz varsa uzman doktorunuzdan meme büyütme ve küçültme operasyonları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca meme dokusu esnekse operasyondan bir süre sonra yerçekimine bağlı olarak hafif sarkmalar meydana gelebilir. Fakat bu durum da operasyon öncesinde olduğu gibi görünmeyecek ve sarkıklık az miktarlarda olacaktır.

Meme dikleştirme estetiği için kimler uygundur?

Günümüzde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu olmaktadır. Eğer meme sarkıklığı konusunda ciddi bir probleminiz yoksa dikleştirme operasyonu yaptırmanız gerekmemektedir. Bunun yanı sıra reşit olmayan bireyler de kendi istekleriyle meme dikleştirme operasyonu yaptıramaz. Reşit olmayan bireyler için doktor izni olmalı ve sağlık problemi noktasında meme dikleştirme operasyonu yapılmalıdır. Eğer sarkıklık çok fazlaysa ve psikolojik olarak kendinizi kötü hissediyorsanız, kendi isteğinizle meme dikleştirme operasyonu yaptırabilirsiniz. Tabii ki operasyon sonrasında ve öncesinde gerekli bilgileri doktorunuzdan almak şartıyla.