Liposuction Nedir?

Liposuction; obezite düzeyinde aşırı kilolu olmayan ancak bölgesel olarak yağlanmaların olduğu bölgelerde fazla yağ dokusunun, cerrahi müdahaleler ve özel yöntem teknikler kullanılarak alınması işlemine denir.

Geçmişten günümüzde kadara en çok yapılan estetik operasyonlardan birisi olan Liposuction; diz, bel, kalça, karın, basen gibi yağlanmaların sıklıkla olduğu bölgelerdeki fazıla yağ dokusunun aldırılmasını sağlayarak vücuda iyi bir şekil kazandırılır. Bu yöntemin mutlaka alanında uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde yapılacak müdahaleler neticesinde ciddi sağlık problemlerini oluşması kaçınılmaz olacaktır. Ameliyata, birçok işlem uygulanır ve yapılacak işleme göre Liposuction fiyatları değişir.

Liposuction Nasıl Yapılır? 

Liposuction diğer ismiyle yağ aldırma olarak bilinen bu yöntemde bölgesel yağlanmalar özel yöntemlerle ortadan kaldırılarak estetiksel açıdan kişinin ideal bir vücut görünümüne sahip olması sağlanır. Bu estetik operasyonda, özel yöntemler ve ilaçlar kullanılarak yağlanmanın fazla olduğu bölgelerdeki yağ dokusu akışkan hale getirilir. Bu yağ dokusu, 1-2 mm boyutlarında açılan kesiler içerisinden yaklaşık 2-3mm çaplarında olmak üzere uzun ve ince kanüller kullanılarak vakumlanarak yağ dokusu bölgeden uzaklaştırılır.  Günümüzde en sık rastlanılan problemlerden olan kilo problemi ve bölgesel yağlanmalar nedeniyle kadınlarda ve erkeklerde vücutta şekil bozukluğunun olmasıdır. Bu tür problemi olan kadın, erkek her bireye Liposuction yöntemi ile müdahale edilerek sorun giderilebilir.

Liposuction İçin Kimler Uygundur?

Liposuction yöntemi, zayıflama yöntemleriyle giderilemeyen bölgesel yağlanmalarda, yağ dokusunun özel teknikler kullanılarak bölgeden uzaklaştırılması işlemleridir. Günümüzde kadın, erkek olmak üzere birçok kişi Liposuction yaptırarak bölgesel yağlanmalardan kurtulmaktadır. Bu yöntem bir zayıflama yöntemi olarak kullanılamaz. Zayıflama egzersizleri ve spor aktiviteleri ile eritilemeyen yağ öbeklerinin giderilmesi sağlanır.

Liposuction operasyonu, vücut kitle endeksi 30 ve altında olan kişilere uygulanabilir. Yapılacak müdahaleye engel olacak düzeyde rahatsızlığı olanlara, gelişimini tamamlamış olanlara, orta yaşın üzerinde olup da cilt yapısı bozulan ve derisi sarkan kişilere, ayrıca obezite olan yani vücudun tüm bölgelerinde yağlanama bulunan kişilere liposuction yaptırmak uygun değildir. Bunun dışında kanser hastası olanlara, ciddi kronik rahatsızlığı bulunanlara ve kalp rahatsızlığı bulunan kimselere de önerilmez.

Liposuction Öncesi

Liposuction öncesinde kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar sıralanacak olursa;

  • Liposuction işlemi uygulanacak birey operasyon öncesinde kendisinde mevcut olan hastalıklar ile ilgili olarak tedavi olduğu doktordan gerekli izinleri almalıdır.
  • Kalp rahatsızlığı, kanser hastası, kronik rahatsızlık gibi problemi olan hastalar hastalıkları hakkında estetik cerraha bilgi vermelidir.
  • Aspirin gibi kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçlara ve antibiyotik kullanımına en az 1 hafta öncesinden ara verilmelidir.
  • Ameliyat öncesi, mutlaka gerekli tetkikler ve incelemeler yapılarak hekim tarafından uygun görülmesi halinde liposuction yapılmalıdır.
  • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar ameliyattan en az 1 hafta öncesinden terk edilmelidir.

Liposuction En Sık Nerelerde Tercih Ediliyor?

Liposuction uygulaması, uygulamaya engel teşkil rahatsızlığı bulunanlar dışındaki kişilerin vücutlarında bölgesel yağlanmaların olduğu her bölgeye uygulanabilir. Bu cerrahi işlem ağrısız ve kısa sürede konforlu bir şekilde gerçekleştirilir. Vücudun özellikle, kol, bacak, basen, kalça, boyun, karın, yanak, uyluk bölgesi, göğüs bölgesi, sırt gibi bölgeler için ideal çözüm sunar. Liposuction fiyatları işlemin uygulanacağı bölgeye, yağlanma dokusunun büyüklüğü gibi referanslara göre belirlenir.

Liposuction Sonuçları Kalıcı mıdır?

En çok merak edilen konulardan birisi de liposuction sonrası yağ dokususun alındığı bölgelerde tekrar yağlanmanın oluşup oluşmayacağı ve yapılan uygulamanın kalıcılık süresi merak edilmektedir. Liposuction ile yerleşik bölgede yağ hücreleri diğer tarifle inatçı yağlar kanül ve aspiratör yardımıyla tamamen ortadan kaldırılır.

Ancak ameliyat sonrası dengeli beslenmeye dikkat edilmediğinde ya da farklı rahatsızlıkların oluşturacağı durumlarda liposuction uygulanan bölgelerde yağlanma görülebilir. Bu tür yağlanmalarının oluşmaması tamamen kişinin beslenme alışkanlıklarına bağlıdır. Yağ aldırma işlemi sonrasında uygulama yapılan bölgedeki yağlanmalar tamamen ortadan kaldırılır, şayet ameliyat sonrası kişi beslenmesine dikkat etmez ve aşırı kilo alsa bile işlemin uygulandığı bölgedeki yağlanma oranı, vücudun diğer bölgelerine kıyasla çok daha az olacaktır.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Vücudun bazı bölgelerindeki bölgesel yağlanma problemlerini ortadan kaldırmak farklı liposuction yöntemleri tercih edilir. Liposuction yöntemleri;

  • Islak Teknik
  • Lİpomatik sistem
  • Ultrasonic Liposuction
  • Lazer Liposuction

Şeklinde sıralanabilir. Kullanılan yöntemler, yapılacak işleme göre belirlenir. Islak teknikte, işlem yapılacak bölgedeki yağ hücrelerine özel bir sıvı enjekte edilir ve bu sıvı yağ hücrelerinin şişmesini sağlar. Ayrıca bu sıvı, kanamayı durduran bir bileşime sahiptir. Ultrasonic Liposuction yönteminde, yağ hücreleri uygulanan titreşim etkisiyle yumuşatılır. Lazer Liposuction yönteminde ise açılan fiberkanüllerden yağ hücrelerine lazer ışını gönderilerek, yağların katı halden sıvı hale dönüştürülür. Liposuction fiyatları belirlenirken uygulanan yöntem, yağ dokusunun büyüklüğü gibi faktörler ölçüt olarak alınır.