Kapalı burun estetiği diye bilinen Letdown rinoplasti de burunda bir değişiklik yapılacağı zaman buru yapısının üst kısmında bulunan kıkırdak yapısında değil bu yapının altında bulunan kademelerde değişim sağlamaktadır. Örneğin kemerli bir burun vakası olduğunu düşünün bu kemeri giderebilmek için hemen burnun sırt kısmından değil alt kısımlardan kıkırdak ya da kemik alarak uygun bir hale getirilmektedir.

Letdown Rinoplasti Kapalı Burun Estetiği Nedir?

Kapalı burun estetiği Letdown rinoplasti işlemlerinde çok daha pratik temeller üzerine oturtulması mümkün kılınmaktadır. Hem daha az acılı olması hem de iyileşme sürecinin diğer yöntemlere göre daha hızlı olması sebebi ile son dönemlerde bu yöntemin daha sık kullanıma alındığı bilinmektedir.

Rinoplasti işlemleri sırasında uygulanan yöntem ne olursa olsun morarmalar meydana gelebilmektedir. Bu morarmaların en aza indirgenmesini sağlayabilmek için letdown yöntemi sıklıkla tercih edilmektedir. Konu hakkında daha detaylı bilgilerin elde edilmesi için şu kriterler bir gözden geçirilebilir;

  • Tek tip burunlardan ziyade kişiliğinize uygun karakteristik bir burun kazanmanız mümkün kılınmıştır.
  • Burunda meydana gelen şekil bozukluklarının yanı sıra nefes alıp vermede meydana gelebilecek sorunlarda da yöntem aktif olarak kullanılabilmektedir.
  • Kapalı uygulanan bir yöntem olduğu için deride bir kesi izinin bulunması ve görünümü olumsuz etkilemesi gibi bir durum söz konusu değildir.
  • Burunda meydana gelen estetik sonrasında herhangi bir dolaşım bozukluğunun meydana gelmemesi için de oldukça uygun bir yöntemdir.

Acı Seviyesi: Narkoz altında olacağınız için işlem sırasında acı duymanız zaten söz konusu değildir. İşlem kapalı olarak uygulandığı için kişilerin iyileşme süreci de daha hızlı olacaktır. Normal işlemlere göre acı dozu kademe kademe aşağıda olacaktır.

Hangi Durumlarda Kapalı Burun Estetiği Letdown Rinoplasti Uygulanabilir?

Letdown rinoplasti kemerli burun vakalarında kısa bir sürede uygulamaya alınabilmektedir. Kemerli burunların daha muntazam bir hale gelmesinde kullanılabilmektedir. Burun ucunun etli olması durumunda bunun kaldırılması ve daha ince kalkık bir hale getirilmesinde de yöntem uygulanabilmektedir.

Hasarlı Burunlar: Burun yapısında daha önce değişiklikler meydana getirilmesine rağmen istenen hali almayan kişilerin muhakkak letdown yöntemine bir göz atmaları gerekmektedir. Hasarlı olan burunların toparlanmasında özellikle bu yöntemin oldukça etkin bir sonuç vereceğinin altı çizilmelidir.

Letdown Rinoplasti  İyileşme Aşamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doktorunuzun size önerdiği pansuman ültimatomlarına özen göstermelisiniz. Bu bölgeye ne kadar süre su değdirilmemesi gerektiği ile alakalı fikir sahibi olmalısınız. Açık ameliyatlarda olduğu gibi katı kurallar olmasa da kapalı burun estetiği operasyonlarında da uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. İyileşme aşamasında size verilen kriterlerin dikkate alınması iyileşme sürecinizin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Letdown rinoplasti yöntemi şeker hastası olan kişilerde kesinlikle işleme alınmamaktadır. Bu rinoplasti işlemleri sırasında meydana gelen küçük yaraların şeker hastalarında iyileşmesi çok daha zor olmaktadır.

Letdown Rinoplasti tekniğinin diğer yöntemlerden farkı nedir?

Burnun üst kısmında bulunan kemik, kıkırdak yapısına değilde alt kademede bulunan yapılara müdahale edilmektedir.